Hexavalent chromium (Chromium 6) se nachází ve svařovacích dýmech

Menu

Co je šestimocný chrom a jak jednat pro nejlepší ochranu.
Nedávný případ (počátkem února 2019) finanční kompenzace pro 800 pracovníků, kteří byli vystaveni nebezpečnému šestimocnému chromu v dílně nederlandské Spoorwegen (oddělení NedTrain) v nizozemském Tilburgu, opět zaměřil pozornost na nebezpečí tato látka.

Město Tilburg musí zaplatit celkem 10 milionů EUR těm, kteří byli vystaveni a těm, kteří onemocněli z Chromu 6, kteří pracují v dílně Nederlandse Spoorwegen.

Chromový kov se používá v mnoha slitinách oceli k vytvrzení materiálu a zvýšení odolnosti vůči korozi. Samotný kov chromu není příliš nebezpečný, ale během svařování nebo broušení je kov oxidován na nebezpečný šestimocný chrom. Tato látka se také používá v některých barvách a nátěrech pro ochranu proti korozi. Vystavení dělníci v Tilburgu škrábali tuto specifickou barvu starých vlaků. Nederlandse Spoorwegen je obviňován z toho, že věděl, že tento druh malby byl použit ve vlacích, ale nikdy o tom nezmínil město Tilburg. „Šokující,“ uzavřel vyšetřovatelé a ukázal prstem na NedTrain i na město, které se vůbec nezeptali.

Šestimocný chrom ve svařovacích parách

Zdá se, že chrom 6 se nachází nejen v barvách a nátěrech, ale také v některých druzích svařovacích par. To znamená, že zdravotní rizika mohou být mnohem větší, než se dříve myslelo.

V posledních několika letech se objevilo stále více a více informací o nebezpečích šestimocného chrómu (Chromium 6) ve svařovacích parách. Zaměřuje se na dýchací systém, játra, ledviny, kůži, nos a oči a je známo, že způsobuje rakovinu a COPD1. Přibližně 400 000 pracovníků2 v Nizozemsku pravidelně pracuje za okolností se svařovacími dýmy.

Co je Chromium 6 (šestimocný chrom)?

Existuje řada způsobů, jak popsat látku. Často se nazývá Chrome 6 nebo Chromium 6, Chrom VI nebo krátký Cr (VI). Delší verze je šestimocný chrom. Název chrom je odvozen od řeckého slova „chroma“, což znamená barvu. Ve své minerální formě se používá jako barevný pigment již od 18. století.

Mezi různými formami chromu jsou rozdíly. Nejběžnější jsou tři formy. Většina lidí bude znát kovový chrom nebo Cr (0), od povlaků na faucetech v koupelnách a podobných zařízeních, nebo u klasických vozidel a v různých slitinách.

Cr (III) nebo trojmocný chrom je přirozený prvek vyskytující se ve skalách, zvířatech a rostlinách. V malých dávkách je ve skutečnosti nezbytnou živinou pro metabolismus uhlohydrátů a lipidů.

Cr (VI) nebo šestimocný chrom jsou nebezpečnou formou chrómu. Může se vdechnout nebo spolknout, ale může také proniknout kůží a způsobit nemoci.

Vážné následky: autoimunitní onemocnění a rakovina

Když se šestimocný oxid chromu rozpustí ve vodě, změní se na trojmocný chrom. To se děje uvnitř lidského těla. Škodlivost tohoto procesu je určena jeho umístěním: uvnitř nebo vně buňky.

Když dojde k přeměně na trojmocný chrom uvnitř buňky, může dojít k poškození buňky, což může vést k celé řadě zdravotních problémů. Tato rizika zahrnují poškození DNA, což má za následek autoimunitní onemocnění a rakovinu.

Pokud k přeměně dochází mimo buňku, například potem nebo žaludeční kyselinou, je tento proces neškodný. Pokud však na pracovišti existuje více šestimocných oxidů chromu, existuje větší šance, že do buněk vstoupí šestimocný chrom a poškodí se. Čím větší je tedy expozice, tím větší je šance, že se stanete obětí Chromium 6.

Kde najdeme šestimocný chrom?

Expozice hexavalentnímu chrómu ve svařovacích parách je primárně spojena se svařováním nerezové oceli. To neznamená, že je omezeno na tento materiál. Chróm se obvykle nepřidává k jiným druhům oceli, ale může se vyskytovat na nízkých hladinách kvůli použití šrotu ve výrobním procesu. Zjistíte, že výpary ze svařování existují ve více odvětvích. Možnými oběťmi jsou pracovníci v kovoprůmyslu, loděnicích, stavebních pracích a dopravě.

Svářeči nejsou jediní, kteří jsou ohroženi nebezpečím šestimocného chrómu. Ohroženi jsou také různí další pracovníci ve výše uvedených odvětvích.

Kde jinde se používá šestimocný chrom?

Barvy s chromem VI byly široce používány k ochraně vojenského vybavení. V posledních letech nizozemské ministerstvo obrany oznámilo mnoho incidentů souvisejících s používáním šestimocného chrómu dělníky. Pokud je při práci na zařízení nebo budově detekován šestimocný chrom, musí být podány zprávy a musí být přijata odpovídající opatření. Všechny zprávy a opatření jsou zveřejňovány na webových stránkách vytvořených ministerstvem.

Nebezpečná látka může také ovlivnit infrastrukturní projekty. Velký projekt opravy na dálničním mostě v Nizozemsku trvá mnohem déle a má větší dopad na dopravu, než se plánovalo. Můžete to obviňovat na šestimocný chrom, který byl objeven v barvě, a na nezbytná ochranná opatření, která musela být přijata jak pro pracovníky, tak pro projíždějící dopravu.

 

Vhodná ochrana před riziky Chromium 6

V Nizozemsku je maximální přípustná koncentrace hexavalentního chrómu 1 µg / m3 pro 8-hodinovou expozici TWA během 40-hodinového pracovního týdne, pro svařování kouře obecně je to 1 mg / m3.

V USA je poradenství přísnější. NIOSH doporučuje, aby byla expozice vzduchu všem sloučeninám Cr (VI) ve vzduchu omezena na koncentraci 0,2 µg Cr (VI) / m3 pro 8-hodinovou expozici TWA během 40-hodinového pracovního týdne3.

Chcete-li zajistit, aby vaši pracovníci nebyli vystaveni velkému množství nebezpečných látek, musíte ve svém pracovním prostoru používat odpovídající odvětrání a filtraci. To neplatí pouze pro svářeče, ale také pro pracovníky, kteří mají jiné úkoly, jako je řezání, broušení a broušení nebo dokonce řidiči vysokozdvižných vozíků, pracovníci údržby a vedoucí týmu.

U všech svařovacích, řezacích, brousicích a broušení dbejte na to. pracovníci používají osobní ochranné vybavení (PPE), jako jsou svařovací helmy PersonalPro.

Pokud jde o nanášení barev a nátěrů, je nejlepší se vyhnout práci s šestimocným chromem. V některých oblastech práce nemáte jinou možnost, než ji použít. Důrazně se doporučuje provádět náležitá měření expozice a zajistit, aby každý pracovník měl potřebné prostředky – větrání a OOP -, aby se chránil a minimalizoval veškerá zdravotní rizika.

Omezte expozici svařovacím výparům

Existují mezinárodní normy pro upřednostňované pořadí, ve kterém musí být zachyceny svařovací páry. První snížení nebo vyloučení výroby svařovacích par. Zadruhé zachycení výparů ze svařování u zdroje. Potom oddělení zdroje a člověka automatizací a např. odsávací kapota nad svařovacím robotem. Když předchozí není možné nebo nedostatečné, např. z důvodu velmi velkých obrobků se doporučuje celková ventilace a osobní ochrana.

Stejně důležité je však správné používání těchto extrakčních zařízení pracovníky a údržba systému zaměstnavatelem, aby byla extrakce udržena tak účinná, jak se očekávalo.

Pro více informací nás prosím kontaktujte nebo u některého z našich autorizovaných distributorů.

Zdroje:

1) https://www.osha.gov/SLTC/hexavalentchromium/healtheffects.html
2) https://www.arboportaal.nl/onderwerpen/lasrook/documenten/publicatie/2018/05/07/factsheet-lasrook
3) https://www.cdc.gov/niosh/docs/2013-128/pdfs/2013_128.pdf

 

Back