Země / Jazyk

Olejová mlha

Obráběcí procesy produkují řadu nebezpečných znečišťujících látek, pocházejících z použitých obráběcích kapalin. Strojníci obvykle velmi dobře znají bezpečnostní rizika spojená s provozem a ovládáním CNC strojů. Méně známá jsou však zdravotní rizika spojená s používáním obráběcích kapalin.

Během frézování, soustružení, broušení a vrtání (ale i dalších technologií použitých při obrábění kovů) produkují kovoobráběcí kapaliny mlhu tvořenou malými kapičkami. Ty se posléze vznášejí ve vzduchu a mohou být vdechnuty nebo spolknuty. Větší kapky se také mohou dostat do nosu a hrtanu a mohou být požity. Menší kapičky se můžou ukládat uvnitř plic. To je v každém případě nezdravé a zároveň velmi dráždící pro oči, nos a hrdlo.

Limitní prahová hodnota (Threshold Limit Value TLV)
Každá země má svou vlastní hodnotu TLV, která ustanovuje standardy kvality vnitřního ovzduší v pracovním prostředí. Hodnoty TLV v oblasti mlhy/kouře z chladicích kapalin jsou uváděny v mg/m³. Měření se vždy provádí v dýchací zóně operátora, nebo v její těsné blízkosti. To znamená, že hodnota TLV udává přijatelné množství mlhy/kouře pocházející z chladiv, inhalovaného operátorem.

Firemní mezní hodnota (Corporate Limit Value)
Naopak v mnoha zemích slouží právní předpisy pouze jako průmyslový standard či doporučení. Proto si mnoho nadnárodních společností stanovuje své vlastní hygienické limitní hodnoty jako Globální výrobní standard. Důvodem toho je dodržování nejlepší možné úrovně kvality ovzduší a záruka kvality produkce v každé zemi, ve které daná společnost působí.

Krátkodobá hodnota (Short Term Value STV)
STV je přijatelná krátkodobá expozice znečišťující látce. Standardně tato expozice nepřesahuje dobu 15 minut a opakuje se maximálně 4krát denně s nejméně 60 minutami pauzami mezi jednotlivými expozicemi. Většina zemí má též vlastní předpisy pro STV, ale nejsou tak známé jako hodnoty TLV.

 

 

KONTAKT

JVB Engineering s.r.o.
Komenského 1173
408 01 Rumburk
Česká republika

T +420 412 333 291
E info@plymovent.cz

O společnosti

Plymovent pečuje o vzduch, který dýcháte. Nabízíme produkty, systémy a služby, které zajišťují čistý vzduch na pracovišti, a to kdekoliv na světě.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace